امروز : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۳
ارسال شده در : خرد ۳۰, ۱۳۹۷

راهنمای نویسندگان

نشریه محیط شناسی، نشریه علمی-پژوهشی و ارگان رسمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران است که چهار شماره در سال منتشر می شود، مقاله های تحقیقی را می توانید به عنوان سردبیر نشریه محیط شناسی به سایت الکترونیکی jes.ut.ac.ir ارسال فرمائید. ضمنا مقالات بدون چکیده و خلاصه انگلیسی ۳ صفحه ای به هیچ عنوان بررسی نشده و عودت داده می شود.

 

 1.   مقاله باید نتیجه تحقیقات شخصی نویسنده (ها) بوده و قبلاً در نشریات داخلی و یا خارجی منتشر نشده باشد، در مورد مقالات ارائه شده در مجامع علمی، مشخصات کامل مجمع باید با مقاله همراه باشد.
 2.   مقاله باید سلیس، روان و از نظر دستور زبان صحیح باشد و در انتخاب واژه ها دقت لازم مبذول گردد.
 3.   در متن فارسی باید تا حد امکان از معادل فارسی کلمات لاتین استفاده شود و چنانچه معادل فارسی به اندازه کافی رسـا نباشد،می توان با ذکر شماره در بالای معادل، عین کلمه لاتین را در بخش یادداشتها آورد.
 4.   مقاله باید با برنامه  Word  و  Page setup  ۴٫۵  از بالا و۲۲۲ ، فاصله بین خطوط single تایپ شود.
 5.  مقاله باید به ترتیب شامل عنوان مقاله(Titr 16) ، نام و نام خانوادگی کامل ، عنوان علمی و شغلی نویسنده(ها)، محل کار و پست الکترونیکی نویسندگان، چکیده فارسی با فاصله Single و (B Mitra 11)، سه تا پنج کلمه کلید در مورد زمینه تحقیق(B Mitra 10)، سرآغاز، مواد و روش بررسی، نتایج، بحث و نتیجه‌گیری، پیشنهادات ، تشکر و قدردانی ، یادداشت‌ها و فهرست منابع: عناوین (B titr 11) ، متن (B Mitra 12 ) و فاصله خطوط single در یک ستون تنظیم شده باشد.
 6.  حجم مقاله نباید ازحدود ۱۸صفحه چاپی به قطع مجله تجاوز کند.
 7. چکیده فارسی باید حداکثر ۲۰۰ کلمه در ۱۰ سطر تنظیم گردد ولی خلاصه انگلیسی مقاله بدلیل نمایه شدن در سایتهای انگلیسی باید به صورت خلاصه مقاله در سه صفحه و شامل(  Introduction, Matherials & Methods,  Discussion of Results & Conclusions  ) بیانگر محتوای مقاله باشد (Times New Romans 11 و فاصله خطوط single). از نوشته های منابع مورد استفاده در خلاصه انگلیسی استفاده نشود و این خلاصه در انتهای مقاله اصلی فارسی قرار گیرد. نام و نام خانوادگی کامل، مرتبه علمی و شغلی و پست الکترونیکی نویسنده ها در صفحه ای جداگانه ارسال گردد و مقاله هم در قسمت فارسی و هم در قسمت انگلیسی بدون اسم باشد.
 8.  Abstract (ترجمه انگلیسی چکیده فارسی در حدود ۱۱ سطر) به صورت یک فایل ضمیمه آورده شود.
 9.   جدولها به تعداد محدود با شماره و عنوان در بالا(Titr 10)  مثلا: جدول (۱) و توضیحات و منبع جدول در زیر آن  (Mitra 11)، در محل خود در مقاله آورده شود.
 10.  شکل‌ها و نمودارها فقط در موارد بسیار ضروری و به تعداد محدود با کیفیت خوب (رزولوشن  ۳۰۰ dpi)، با شماره و عنوان در پائین (Titr 10) (مثلا: شکل ۱) و توضیح و منبع در زیر آن (Mitra 11) در محل مورد نظر در متن آورده شود.
 11.  تنها منابعی باید در پایان مقاله ذکر شود که در متن نیز مورد استفاده قرار گرفته باشد و از ذکر منابع مشابه و کم اهمیت خودداری شود.
 12.  شیوه نگارش منابع مورد استفاده در انتهای مقاله باید به ترتیب الفبایی به صورت نمونه‌های زیر باشد:

کتاب: محمدی، م. ۱۳۸۶٫ آب و هواشناسی کاربردی، چاپ اول، انتشارات دانشگاه تهران، تهران.

 

مجله: واثقی، ا. ، زیبایی، م. ۱۳۸۷٫ پیش‌بینی آلودگی هوای شیراز، محیط‌شناسی، سال سی و چهارم، شماره ۴۷ صص۶۵-۷۲٫

 

منابع انگلیسی:

Tiwari, M. K., Song, K.Y., Chatterjee, C.,  and Gupta, M. M.  ۲۰۱۳٫ Improving reliability of river flow forecasting using neural networks, wavelets and self-organizing maps. J. Hydroinf 15: pp. 486-502.

 

Pawlak, Z. 1982. Rough sets. International Journal of Computer and Information Sciences. 11: pp. 341-356.

 

تبصره۱: در صورتیکه تعداد نویسندگان بیش از دو نفر باشد در متن نویسنده اول و همکاران (.et al ) نوشته می شود ولی در فهرست منابع اسامی تمام نویسندگان آورده می شود.

تبصره۲: در صورت استفاده از پایان‌نامه یا رساله‌های دانشجویی، ذکر نام استاد راهنما، رشته و نام دانشگاه مربوط، الزامی است و مقاله با مسئولیت استاد راهنما منتشر می‌گردد.

۱۳٫  در متن مقاله، نام مؤلفان و تاریخ انتشار(مثال: حسینی،۱۳۹۳) فارسی به فارسی و انگلیسی به انگلیسی در جای خود ذکر شود.

۱۴٫  در صورت استفاده از منابع فارسی و خارجی، باید ابتدا کلیه منابع فارسی و سپس کلیه منابع خارجی به ترتیب یاد شده در بالا آورده شود.

۱۵٫  در قسمت تشکر و قدردانی منابع مالی تحقیق(در صورت لزوم) آورده شود.

۱۶٫  هیأت تحریریه در ویراستاری ، رد یا قبول مقالات رسیده مجاز است.

۱۷٫  نویسندگان مقالات مسئول محتوی و پاسخگوی نظریات ارائه شده در نوشته های خود می باشند.

۱۸٫  مقالات رد یا انصراف داده شده پس از سه ماه از مجموعه آرشیو خارج و مجله از بازگرداندن آن معذور است.

۱۹٫  برای مشاهده مقالات چاپ شده می‌توانید به سایت الکترونیکی :http://jes.ut.ac.ir مراجعه نمایید.


0 بار پسنديده شده است
موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد